Czech English German Russian

knižní novinky 06/2016

Jak bt dospl 

Jak být dospělá – Emma McLaughlin, Nicola Kraus

                        Náš věk nevypovídá vůbec nic o tom, jestli jsme už dospělí... Román ze současného New Yorku nás provede jedním rokem, během kterého se hrdinka Rory McGovernová naučí, jak se ze všeho nezhroutit a být po čtyřicítce konečně dospělá.

Když chodila Rory McGovernová do sedmé třídy, usmíval se na ni z plakátů v pokojíčku Blake Turner, dětská herecká hvězda. Když se s ním o deset let později sešla na studiích na vysoké umělecké škole, platonicky ho milovala. Když si ho o dalších deset let později odvážela k sobě domů nočním taxíkem, připadala si jako ve snu. Když ale o dalších deset let později vychází najevo, že Blakeova herecká sláva poněkud bledne a na účtu chybí pro rodinu s dvěma dětmi peníze, musí se Rory z krásného snu probudit.

Talentovaná fotografka se pouští do práce na plný úvazek. V novém digitálním lifestylovém časopise jí ale šéfují dvě dívky, co sotva vyšly ze školy. Blake ji uraženě opouští a Rory zůstává na všechno kolem dětí, práce i domácnosti úplně sama. Musí stíhat vodit děti do školy, chystat oslavy, vymýšlet úspěšné pracovní fotoprojekty, odrážet dvoření o sedmnáct let mladšího přítele své nadřízené i nekonečné otázky rodičů, jak to s jejím manželstvím bude dál. A na synově fotbalovém tréninku může každý víkend přemýšlet, proč si ostatní ženy dokázaly vybrat muže, kteří se o rodinu postarají, třeba sympatického Joshe.

Celkově knihu hodnotím jako oddechové čtení s trochu vážnějším tématem. Ale bát se nemusíte, autorky příběhu dodaly i kapku lehkého humoru, u některých pasáží se od srdce zasmějete.

Hledáte-li prázdninové čtení, román Jak být dospělá může být tou pravou volbou.“

Zdroj: http://www.dominoknihy.cz/romantika/jak-byt-dospela

 

 tycest

Čtyřcestí – Tommi Kinnunen

                        Románová prvotina finského spisovatele Tommiho Kinnunena byla přeložena již do 14 jazyků a autor za ni získal několik literárních cen.

V románu Čtyřcestí se, jak název napovídá, protínají osudy čtyř členů jedné rodiny z nejmenovaného městečka na severu Finska. Každá z hlavních postav vnímá historické i běžné rodinné události svým způsobem, každá něco skrývá. Tajemství však člověku vždy berou sílu a izolují jej od ostatních, komunikace začíná váznout, rodinné vztahy se narušují. Příběh začíná v roce 1895, kdy mladá Maria začíná úspěšnou a dlouholetou kariéru porodní báby, a uzavírá se o sto let později, kdy Mariina nemanželská dcera, fotografka Lahja umírá na nemocničním lůžku obklopena svými blízkými. Dalšími vypravěči jsou manžel Lahji, válečný hrdina Onni, a její snacha Kaarina, která se snaží narušit zavedené rodinné pořádky. Čtyřcestí je empatický román o lidech, kteří se nebojí hnát své sny až do zakázaných výšek, i když tuší, že za to mohou draze zaplatit.

„Román Čtyřcestí okouzluje čistým stylem a radostí z vyprávění rodinných historek. Autor Tommi Kinnunen ve svém suverénním debutu oživuje veličinu příběhu, na kterou zanevřela postmoderna, a vrací se až kamsi k tradici realismu, naturalismu a rodinných ság. Ty však obléká do modernějšího hávu, jak po formální, tak motivické stránce.“

Ema Stašová, zdroj: http://www.iliteratura.cz/Clanek/36385/kinnunen-tommi-ctyrcesti

 

 Jak nebt divn na netu

Jak (ne)být divný na netu – Felicia Day

                        Kniha od průkopnice online zábavy, herečky a „královny geeků“ Felicie Day obsahuje zábavné, svérázné a inspirující vzpomínky na neobvyklé dětství, cestu za internetovou slávou i na to, jak své podivínství přijala a našla si vlastní místo na slunci.

Když byla Felicia Day malá, celým svým srdcem (zoufale) toužila navázat vztah s ostatními dětmi. Vyrůstala na samém jihu USA, kde se jí dostalo domácího vzdělávání. Svou partu si proto hledala na internetu. Ten byl tou dobou v plenkách a Felicia si rychle osvojila každý jeho nový vývojový stupeň – ve vznikajícím digitálním světě nacházela radost a nepravděpodobná přátelství.

Kdyby neprožila tak neobvyklé mládí – ještě v šestnácti letech ji máma každý den vozila do školy autem – asi by v sobě nikdy nenašla naivní přesvědčení, že si prosadí vlastní životní cestu. Po studiu matematiky zamířila do Hollywoodu, aby se věnovala herectví, přestože neměla naprosto žádné kontakty. Když ji pak přestalo bavit ztvárňovat jen samé bláznivé sekretářky, které se po večerech starají doma o kočku, rozhodla se pro internet natočit vlastní seriál.

Feliciin náhlý internetový úspěch odstartoval její kariéru a brzy se stala jedním z nejvýznamnějších tvůrců v oblasti nových médií. Dnes je její svět naplněn kreativitou, počítačovými hrami a špetkou feminismu – stejně jako její vzpomínky.

V knize Jak (ne)být divný na netu zaznívá Feliciin zábavný a osobitý hlas a dokazuje, že bychom si všichni měli vážit toho, čím se od ostatních lišíme, a najít v sobě odvahu podělit se o to se světem. Protože dnes je možné vše – dokonce i pro podivíny z digitálního světa.

 

 est dn hnvu

Šest dní hněvu – Ryan Gattis

                        Příběhy odehrávající se uprostřed nepokojů, které se rozpoutaly v Los Angeles v důsledku jednoho z nejznámějších a nejbouřlivějších soudních procesů devadesátých let. 

Dne 29. dubna 1992 ve čtvrt na čtyři odpoledne zprostil soud viny tři strážníky losangeleské policie, kteří byli obviněni z použití nepřiměřeného násilí při zneškodňování černocha jménem Rodney King. Dvě hodiny poté vypukly ve městě nepokoje, které nakonec trvaly šest dní. Během 121 hodin přišlo o život čtyřicet tři lidí. Mrtvých však nepochybně bylo víc: k násilí docházelo i mimo místa výtržností, když mnozí využili nastalého chaosu k vyřizování starých účtů. 

„Potud základní noirové schéma, které čtenáře rychle vtáhne do děje, postupně však Gattis charakter románu proměňuje – a výsledkem je jakási naturalistická mozaika, ne nepodobná klasickým dílům Émila Zoly. Pomáhá tomu i neobvyklá kompozice, když každou pasáž knihy vypravuje někdo jiný; celkem je těch vypravěčů sedmnáct, od zfetovaného gangstera přes korejského prodavače, který brání svůj obchod, až po obětavou zdravotní sestru, která své úspory věnuje na to, aby pro tělo mrtvého vůbec někdo do nebezpečné čtvrti přijel. Vypravěče před jejich ‚výstupem‘ i po něm vidíme také z perspektivy ostatních, což umožňuje vše vnímat plastičtěji, v souvislostech a vztazích. A děj přitom plyne úžasně dynamicky. Gattis se zároveň umí do svých postav obdivuhodně vcítit.“

Pavel Mandys, zdroj: http://www.iliteratura.cz/Clanek/36419/gattis-ryan-sest-dni-hnevu

 

 Vesaliovo tajemstv

Vesaliovo tajemství – Jordi Llobregat

                        Záhady, intriky a nečekané zvraty tkají předivo napínavého příběhu s překvapivým rozuzlením. 

Barcelona, jaro 1888. Město žije přípravami na Světovou výstavu. Radostnou atmosféru však kazí strach, neboť v posledních týdnech bylo nalezeno několik bestiálně zavražděných dívek. Jejich zohavená těla připomínají lidem prastaré prokletí, jež visí nad městem. Záhadného vraha se snaží odhalit novinář Bernat Fleixa, který touží napsat skvělou reportáž. Do pátrání se zapojí i mladý vědec Daniel Amat, jenž po sedmi letech přijíždí z Oxfordu na otcův pohřeb, a student medicíny Pau Gilbert. Jejich úkol není jednoduchý, neboť vrah rafinovaně uniká, a navíc každý z trojice cosi tají. Hlavní stopou, která je má k pachateli dovést, je slavný Vesaliův anatomický rukopis, který by mohl změnit dějiny vědy a lidského pokroku. Po knize však touží i vrah, který chce za každou cenu odhalit po staletí skrývané tajemství.

„Ve výsledku jde o dokonalý koktejl vypravěčského umu, nápadité detektivní zápletky, gradovaného napětí a barevné palety charakterů zasazený do atraktivního prostředí i doby. Kniha má velkou šanci oslovit široké spektrum čtenářů. Jordi Llobregat  se ve své románové prvotině osvědčil jako výborný vypravěč. Vesaliovo tajemství je vším, co se od něj očekává a nezůstává v ničem dlužno.“

Kristina Doubravová, zdroj: http://www.kukatko.cz/recenze-vesaliovo-tajemstvi-vas-chytne-a-nepusti

 

 Trest a smrt

Trest a smrt – Mats Olsson

                        Jeden z nejznámějších švédských novinářů, který získal za svou práci mnoho významných cen, se nyní představuje vynikajícím a svižně napsaným detektivním debutem.

Harry Svensson je úspěšný novinář s dobře utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Rozhodne se pověsit novinářskou kariéru na hřebík, otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Jedné noci náhodou objeví zavražděnou ženu, s odhalením vraha ale policii pomoct nedokáže. Zanedlouho dojde k další vraždě. Tentokrát váže Harryho k mrtvé ženě tajemství, které se rozhodne před policií tajit, aby nebyl podezřelý. Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě.

„Trest a smrt je mistrně napsaný krimi román, ve kterém se mísí napětí s humorem a dost cynickými hláškami. Hlavní hrdina je smolař a vtipný glosátor tragédií, které se kolem něj dějí. Za jeho eskapády by se nemuselo stydět leckteré soukromé očko z americké drsné školy a jeho dobrodružství v sobě mají trpkou příchuť severu.“

Veronika Černucká, zdroj: http://www.severskedetektivky.cz/clanek.php?recenze-mats-olsson-trest-a-smrt&cisloclanku=2016030002

 

 Pro je bdl pozornost lep ne okolda

Proč je bdělá pozornost lepší než čokoláda – David Michie

                        Celosvětově úspěšný autor již řadu let seznamuje čtenáře uspěchaného západního světa s buddhismem esejistickou a beletristickou formou a i tato kniha je skvělým průvodcem na cestě k objevení sebe sama.

Zajímá vás, jak můžete praktikováním bdělé pozornosti čelit stresu, zlepšit pracovní výkon, zbavit se bolesti a celkově prohloubit zdraví a pocit životní spokojenosti? V této jedinečné příručce Davida Michieho se dozvíte o skutečné podstatě bdělé pozornosti, o její transformativní síle a opravdových důvodech, proč buddhističtí mniši meditují.

Důsledkem vědomého života je zjištění, že svými myšlenkami nemusíte být zcela ovládáni, ale můžete je i pozorovat. Když začnete aktivně ovlivňovat to, co probíhá ve vaší mysli, a převezmete odpovědnost za směr a dráhu svých myšlenek, můžete také rozhodovat o tom, kudy a kam vás myšlenky povedou. Bdělá pozornost je síla, která skutečně dokáže změnit život, a tato kniha je skvělým průvodcem na cestě k objevení sebe sama. Po jejím přečtení vám čokoláda bude chutnat ještě víc!

 

 Tyminov dopisy

Tymiánové dopisy – Eve Makisová

                        Románové zpracování tabuizovaného tématu – genocidy arménského národa – za níž autorka získala Zlatou medaili Aurory Mardiganianové, kterou uděluje Armenian Genocide Museum.

Kateřina nalezne po smrti své babičky na dně skříně pečlivě ukrytou záhadnou krabičku a v ní arménsky psané dopisy a deník. Babiččina minulost je pro vnučku neznámá stejně jako její rodný jazyk. Truchlící Kateřina odjíždí načerpat síly na Kypr, kde potkává Aru, mladého Arména, jenž se jí stane průvodcem nejen babiččinou minulostí, ale i současnou kyperskou arménskou komunitou. Babiččin příběh plný ztrát a bolesti pomáhá Kateřině nalézt vlastní cestu životem, na které ji čeká nejedno překvapení. Temné obrazy z období arménské genocidy i následné události střídá kouzlo pohádek, vůně arménské kuchyně i romantika.

„Román Tymiánové dopisy by určitě neměl uniknout pozornosti žádného náročnějšího čtenáře, neboť nejenže nás seznamuje s jedním z nejtragičtějších momentů lidských dějin, ale činí tak zároveň se spisovatelským mistrovstvím, jemuž prakticky není co vytknout.“

Jan Hofírek: zdroj: http://haiku-etc.bloger.cz/KNIZNI-RECENZE/EVE-MAKISOVA-TYMIANOVE-DOPISY

 

 Dti moe

Děti moře – Charlotte Lyne

                        Nový příběh od autorky úspěšných historických románů se odehrává za vlády Jindřicha VIII., kdy do katolické Anglie proniká reformace a kdy se Anglie chystá vládnout mořím. Autorčiny předchozí romány Kainovo dědictví a Glencoe najdete také v našem knižním fondu.

Příběh tří přátel na život a na smrt, Antonyho, Sylvestera a Fenelly, se prolíná s osudem válečné lodi Mary Rose. Když je tato chlouba anglického loďstva spuštěna na vodu, dojde k tragické nehodě, jež poznamená jejich budoucí život. Zatímco Jindřich VIII. zoufale touží po dědici, kterého mu Kateřina Aragonská nemůže dát, nadaný stavitel lodí Anthony chce za každou cenu dovést Mary Rose k dokonalosti a nezdráhá se kvůli ní obětovat všechno. Je to rozsáhlý román o přátelství, posedlosti a o lásce opravdové i nenávistné.

Ukázka z knihy, str. 165 – 166

            Kardinál Wolsey, ta mohutná a neochvějná osobnost, ten, koho jeden ostrovtipný pozorovatel nazval „králem krále“, byl před osmi týdny zbaven všech úřadů a vyhoštěn ode dvora. Pečeť lorda kancléře musel odevzdat učenci Thomasu Moreovi, považovanému za jeho úhlavního nepřítele. More Wolseyho obvinil, že porušil zákon zvaný Praemunire. Že prý stavěl papežova nařízení proti nařízením královým. Mnozí soudili, že ho za to čeká trest smrti.

            Královská společnost slavila Vánoce jako v předchozích letech v Hampton Courtu, v té čarovné idylce, již si Wolsey vytvořil. On sám tam nebyl. Zámek na Temži mu už nepatřil, přešel do vlastnictví krále, který svého kormidelníka odstrčil od kormidla.

            Geraldine nadále nenáviděla námořnická přirovnání, ale i tak se jí vnucovala.

V každém koutě slavnostní síně se spekulovalo o skutečném pozadí pádu přemocného církevního hodnostáře. Už během večeře bylo vidět dvořany a dámy, kterak netrpělivě šoupají nohama, a jakmile bylo sklizeno ze stolů, zdálo se, že vzduch houstne šuškáním. Nikdo se nesoustředil na tanec. Výměny a promenády sloužily jen výměně gest a pohledů: Nevíte něco nového? Nedoslechli jste se něco?

            Geraldine věděla všechno.

 

 Mimodn ivot Franka Derricka 81 let

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let – J. B. Morrison

                        Nový román z pera britského spisovatele a rockera J. B. Morrisona pro všechny milovníky anglického humoru.

Frankovi je jedenaosmdesát a právě začal žít! Do jeho života totiž právě vstoupila pečovatelka Kelly Christmasová… Zvlhlé sušenky, scvrklé brambory anebo železná zásoba konzerv se špagetami. Takhle vypadala Frankova lednice, než k němu nastoupila. Udělala pořádný vítr nejen v potravinách, ale i v jeho životě. Takže nakonec nehoda, která mu způsobila pár zlomenin na těle, bylo to nejlepší, co ho mohlo potkat! Kelly za ním bude docházet další tři měsíce. A to ještě netuší, že Frank nosí v hlavě plán, jak její návštěvy co nejvíc prodloužit.

„Výborná kniha plná břitkého humoru i nostalgických dojemných situací a myšlenek. Staříka Franka si nejde nezamilovat.“

Zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/frank-derrick-mimoradny-zivot-franka-derricka-81-let-274491

   
Copyright © 2017 Knihovna Sokolov. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU General Public License.