csenderu

Karel IV. v literatuře

Při příležitosti letošního 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého krále Karla IV. jsme připoměli mládeži jeho zajímavý život a jeho význam pro české dějiny, vzdělání a kulturu. Na 4 přednáškách o životě Karla IV. pohovořil Miloš Bělohlávek.

Tyto přednášky byly uskutečněny za finanční podpory Karlovarského kraje.

Den s Tyflocentrem

V úterý 6.9. 2016 se na nádvoří sokolovského zámku konala akce Den s TyfloCentrem, jehož pořadatelem bylo sokolovské středisko TyfloCentra Karlovy Vary, o.p.s. ve spolupráci s Městskou knihovnou Sokolov. Akce se zúčastnilo kolem 200 návštěvníků - především žáků a studentů ze sokolovských základních a středních škol. Seznámili se s kompenzačními pomůckami pro nevidomé a slabozraké, které jim předvedly pracovníci firmy TyfloServis, Karlovy Vary, o.p.s. a s optickými a elektronickými pomůckami firmy Adaptech Brno. Mohli si vyzkoušet různé soutěže a hry s tématikou zrakového handicapu a třeba si zkusit i simulovanou střelbu z pistole. Zážitek všem zúčastněným zpestřily také ukázky činnosti vodících psů ze střediska výcviku v Praze. Zájemci si nakonec mohli chůzi s vodícím psem také vyzkoušet na vlastní kůži. K letošní akci se take přidala Nemocnice Sokolov a Městská policie Sokolov. V jejich stáncích si mohli návštěvnici vyzkoušet dát první pomoc při resuscitaci na cvičné panně a doplnit informace z oblasti prevence kriminality.

Záštitu nad celou akcí převzala místostarostka města Sokolova paní Renata Oulehlová.

Velmi rádi bychom poděkovali také Muzeu Sokolov, které nám na akci zapůjčilo prostory zimní zahrady.

Soutěž pro II.třídy ZŠ

Druháčci a vědomostní soutěž „Karel IV. významná osobnosti českých dějin“.

Pravidelně v březnu vyhlašujeme již několik let vědomostní soutěž pro kolektivy 2. tříd základních škol ze Sokolova. Jak již název napovídá - letošní, již 13. ročník této soutěže jsme věnovali 700. výročí narození Otce vlasti Karlu IV.

Soutěž má vždy i výtvarnou část a tentokrát měly děti vytvořit mapu Království českého a zaznamenat na ní významné stavby z doby panování Karla IV.

Výherci letošního ročníku soutěže se stali žáci 2. B ze Základní školy Pionýrů v Sokolově. Velký dík patří paní učitelce Mgr. Dagmar Vodárkové, která se s dětmi této soutěže účastní pravidelně. Zaslouženou odměnu dětem předala 21. 6. Mgr. Daniela Drobečková, ředitelka Městské knihovny Sokolov.

Vítání prvňáčků mezi čtenáře

Byl červen a v knihovně opět strašilo.

Již od roku 2009 vždy v červnu probudíme knihovnické strašidlo, aby přivítalo prvňáčky mezi čtenáře a knihomoly. Strašidlo patří již k inventáři knihovny, jen začíná být trochu zmatené – což se není čemu divit, v tom věku. V loňském roce tvrdilo dětem, že je mu 306 let a letos prý 308 let. Přesto je ve svém pokročilém věku stále hravé a i tento rok si svoje jméno trošku prodloužilo a jmenuje se tedy Hejhula Uršula Písmenková Povidlová Prťka. Uvidíme, co si vymyslí příští rok.

Také letošní prvňáčci složili slib rytíře Řádu čtenářského, podepsali se do kroniky a odnesli si přihlášku do knihovny a knížku Prázdninové pohádky, která vznikla na semináři tvůrčího psaní pod vedením Ivony Březinové a ilustracemi ji doplnila Bára Kubátová.

Na některou z akcí přišli děti pozdravit místostarostka Renata Oulehlová a starosta města Sokolov Bc. Jan Picka.

Knížka by nemohla vzniknout bez finanční podpory sponzorů: Sokolovská uhelná, Lidl, Nemos Sokolov a Momentive Sokolov.

Nekoktám, čtu!

Ve dnech 8. – 9. února jsme v knihovně uspořádali místní kolo druhého ročníku čtenářské soutěže „Nekoktám, čtu!“ Tuto čtenářskou soutěž vyhlásil Klub dětských knihoven Karlovarského kraje.

V letošním roce se soutěží ve dvou kategoriích – žáci 4. tříd a žáci 5. tříd základních škol ze Sokolova.

Do soutěže se zapojily sokolovské školy - Základní škola Pionýrů, Základní škola Rokycanova, Základní škola Běžecká, Základní škola Švabinského a Základní škola Křižíkova.

V pondělí 8. 2. přišli do knihovny soutěžit žáci 4. tříd. Četli z knihy „Rozumbrádkové a zlatý pohár“ od Lukáše Fischera. Tento den byli úspěšní chlapci a to v pořadí: 1. místo Martin Bílý (Základní škola Švabinského), 2. místo Kryštof Mojžíš (Základní škola Křižíkova) a 3.místo Jakub Hermann (Základní škola Křižíkova). Do poroty zasedli: starosta města Bc. Jan Picka (předseda poroty) a knihovnice Dagmar Holubcová a Ema Reismüllerová.

V úterý 9. 2. soutěžili ve čtení žáci 5. tříd. Těm jsme ke čtení vybrali knihu „Josef“ od Marky Míkové. Tentokrát byla úspěšnější děvčata: 1. místo Kateřina Procházková (Základní škola Běžecká, odloučené pracoviště B. Němcové), 2. místo Týna Bohuslavová (Základní škola Běžecká, odloučené pracoviště B. Němcové) a 3. místo Nela Homolková (Základní škola Křižíkova). Tentokrát byla předsedkyní poroty paní Iva Ondrejková (ředitelka DDM Sokolov) a spolu s ní rozhodovaly opět knihovnice D. Holubcová a E. Reismüllerová.

Vítězové našeho místního klání postoupili do krajského kola soutěže, které se konalo 19. 2. v Krajské knihovně Karlovy Vary. A tam byli také úspěšní. Martin Bílý se v kategorii 4. tříd umístil na 11. místě a Kateřina Procházková zvítězila v kategorii 5. tříd. Výhercům blahopřejeme.

Poděkování patří všem soutěžícím, kteří se soutěže zúčastnili a také vyučujícím, kteří děti na soutěž připravili a doprovodili.

 

 

   
Copyright © 2018 Knihovna Sokolov. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.