csenderu
Ian McEwan – Pokání; Betonová zahrada. Beseda o knihách 
úterý, 06 listopad 2018,  6:00 -  8:00
Tamara RybárováShlédnutí : 169 

Beseda o knihách 6. 11. 2018

 

Pokání

Je to jen svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, o čem jen tuší, že číhá vyrazit každým okamžikem do útoku? Ve svém románu dovedl Ian McEwan tuto myšlenku k dokonalosti.

 

Betonová zahrada

Román byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však nic neztratil ze své zvláštní, řeklo by se „nemorální“ naléhavosti. Svědčí o tom nejenom stejnojmenný film Andrewa Birkina natočený v roce 1993, ale především neutuchající čtenářská obliba, kterou si tento temný příběh získal. Tematizace sexu a násilí, záliba v překračování společenských tabu, současně však i precizní styl a rozumově chladný odstup – to vše autorovi vyneslo přídomek „básník perverze“. Ovšem McEwanovým záměrem není samoúčelné pitvání odvrácené strany lidské duše. Jde mu o to postihnout – třeba i v ironické nadsázce, která se leckomu může zdát děsivá – některé z příznaků našeho moderního, složitého světa.

 

Ian McEwan je britský spisovatel, který je pro svá raná díla v angličtině a francouzštině přezdíván Ian Macabre (děsivý, makabrózní, hrůzný Ian), v češtině někdy jako básník perverze. Jeho pravděpodobně největším oceněním je Řád britského impéria, jejž obdržel v roce 2000.

 

Vstup zdarma

Zpět

   
Copyright © 2019 Knihovna Sokolov. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.