Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvodní strana > O knihovně > Projekty a koncepce

Projekty a koncepce


Koncepce knihovny

Koncepce rozvoje Městské knihovny Sokolov na léta 2016 – 2020 (.pdf, 120,94 kB)

 

Podpora vzdělávacích a kulturních aktivit knihovny

SUAS GROUP a.s., Staré náměstí 69, 360 01 Sokolov

SUPN_logo-2023_dvoubarevné_na šířku1.jpg

 

Program společnosti BMW Mobility Development Center, s.r.o., Praha, a.s. Sokolov

 

  • Projekt „Rozšíření činnosti a vybavení komunitní zahrady na pobočce Městské knihovny Sokolov v ulici Slavíčkova 1696“ (2024)

Hlavním cílem projektu je při společném setkávání všech generací vybudovat u všech generací lidí, kteří žijí trvale ve městě, lepší vztah k půdě, k zahradničení a potažmo k životnímu prostředí kolem nás, které můžeme ve městě zlepšovat a lépe se o něj starat. V rámci projektu byl zakoupen stůl a lavice, slunečník, nářadí a zahradní domek k jeho uskladnění.

 

Program "Vy rozhodujete, my pomáháme" v rámci Nadačního fondu Tesco

 

  • Projekt "U nás na Michalu" (2021)

V rámci projektu jsme získali finanční podporu na zakoupení vybavení na zahradu dětské pobočky Slavíčkova pro volnočasové aktivity rodičů s dětmi. Pořídili jsme stolky a židle, truhlíky na květiny, pískoviště, hrací prvky na písek pro malé děti, dva interaktivní stolky pro děti ve věku 12 měsíců a 3 roky, dále gymnastické míče, obruče a stolní fotbal.

 

 

Projekty s finanční podporou Ministerstva kultury v rámci programu VISK

  • Projekt Zlepšení technologického vybavení Městské knihovny Sokolov (2022)

Projekt spočívá v zakoupení mobilního technického zařízení (4 notebooky) pro umožnění realizace informačního vzdělávání, zejména pro seniory, studenty
a knihovníky z okresu Sokolov. 2 PC sestavy, včetně zařízení studijních míst, byly zakoupeny pro zlepšení nabídky pobočky pro děti a mládež na sídlišti, kde je po těchto službách zvýšená poptávka.

 

  • Implementace knihovního systému KOHA a katalogu VuFind pro knihovny
    s neprofesionálním knihovníkem v okrese Sokolov (2019)

Hlavním cílem byl přechod na knihovní systém KOHA s katalogem VuFind pro knihovny s neprofesionálním knihovníkem okresu Sokolov, pro které Městská knihovna Sokolov vykonává regionální funkce. Důvodem bylo to, že Městská knihovna Sokolov knihovní systém KOHA používá a přechodem i ostatních knihoven, pro které zajišťuje zpracování knih, byla usnadněna kooperace mezi pověřenou knihovnou
a jednotlivými obsluhovanými knihovnami.

 

Projekty s finanční podporou Ministerstva kultury v rámci programu K21

 

  • Vítězové ceny Magnesia Litera se představují v Sokolově (2024)

Literární akce pořádáme dlouhodobě v rámci cyklu Besedy se spisovateli. Dalším literárním počinem je cyklus besed o zajímavých knihách. V roce 2024 jsme představili

veřejnosti to nejlepší z české literární scény – spisovatele oceněné prestižní českou cenou Magnesia Litera. Na akce jsme zvali učitele i studenty a všechny zájemce o kvalitní českou literaturu. Dále jsme tyto besedy využili jako možnost odborného vzdělávání pro knihovníky z regionu.

 

  • Zvuková knihovna (2023)

Projekt spočívá v zpřístupnění databáze zvukových knih Knihovny a tiskárny
K. E. Macana v Praze a v nákupu CD na vypálení titulů knihy na tyto zvukové nosiče. Zpřístupněním titulů zvukových knih dochází ke zlepšení dostupnosti výpůjčních služeb pro lidi, kterým jejich znevýhodnění neumožňuje číst knihy v tištěné podobě. Lidé s tímto znevýhodněním mají možnost si v knihovně zapůjčit také CD přehrávače.

 

  • Sokolov svítí modře (2021)

V tomto projektu jsme se zaměřili na lidi s poruchami autistického spektra a jejich pečující osoby. V rámci projektu se konaly se celkem 3 přednášky na téma autismus.  Další akcí bylo scénické čtení z knihy Lukáš a profesor Neptun a 2 workshopy pro občany s poruchami autistického spektra. Dále jsme v rámci projektu zakoupili didaktické pomůcky, hry a knihy.

 

  • Služby pro zrakově znevýhodněné (2020)

Projekt spočívá v zpřístupnění databáze zvukových knih Knihovny a tiskárny K. E. Macana v Praze a v nákupu CD na vypálení titulů knihy na tyto zvukové nosiče. Zpřístupněním titulů zvukových knih došlo ke zlepšení dostupnosti výpůjčních služeb pro lidi, kterým jejich znevýhodnění neumožňuje číst knihy v tištěné podobě. Lidé s tímto znevýhodněním mají možnost si v knihovně zapůjčit také CD přehrávače.

 

  • Knihovna jako místo pro rodiny s dětmi (2019)

Městská knihovna Sokolov se zapojila do celostátního projektu S knížkou do života
a tímto projektem jsme rozšířili nabídku možností pro malé děti a jejich rodiče. Pro rodiče a děti v předškolním věku, kdy je ještě nutné, aby jim předčítali rodiče, jsme uspořádali akce, kde jsme je seznámili s knihovnou a s možností trávit volný čas pohromadě, např. i v knihovně. Projektem jsme rozšířili spektrum naší nabídky pro děti a mládež. 

 

 

Projekty s finanční podporou Ministerstva kultury v rámci programu Podpora kulturních aktivit osob se zdravotním postižením a seniorů

 

  • Projekty Jsme tu s vámi (2019, 2021)

Projekty, díky nimž jsme rozšířili spektrum kulturních a kreativních akcí Městské knihovny Sokolov pro seniory a občany se zdravotním znevýhodněním. Snažili jsme se zapojit tyto skupiny lidí do společenského života a umožnit jim přístup k informacím, ke kultuře a k literatuře. I díky těmto projektům, podpořeným Ministerstvem kultury, jsme navázali spolupráci s organizacemi pro seniory a pro lidi se zrakovým a mentálním znevýhodněním.

 

  • Umíme se bavit společně (2020)

Projekt si kladl za cíl propojit svět mentálně znevýhodněných spoluobčanů a dětí. Napomohl oběma skupinám lépe si  navzájem porozumět. Jednalo se o společný letní příměstský tábor dětí a mentálně znevýhodněných na téma Najdi v sobě svého hrdinu. V průběhu akce se účastníci věnovali tanci a divadlu, čtení i výtvarné a rukodělné činnosti. Nakonec akce se uskutečnila celotáborová hra. Projekt jsme realizovali na nově otevřené pobočce pro děti a mládež, která sídlí v objektu Chráněného bydlení pro lidi s mentálním znevýhodněním.

 

Projekty s finanční podporou Ministerstva kultury – nákup literatury

  • Projekt Česká literatura (2019 – 2024)

Projekt podporující nákup nekomerčních titulů uměleckých děl české literatury, české ilustrované beletrie pro děti a mládež, vědy o literatuře pro veřejné profesionální a vybrané vysokoškolské knihovny.

  • Projekt Cizojazyčná literatura (2019 – 2024)

Projekt je zaměřen na podporu doplňování cizojazyčné literatury v knihovnách pro potřebu rozvoje jazykových dovedností obyvatel.

 

Projekty s finanční podporou Karlovarského kraje

  • Regionální funkce (2005 – 2024)

Městská knihovna Sokolov je pověřena Krajskou knihovnou Karlovy Vary výkonem regionálních funkcí pro veřejné knihovny na území bývalého okresu Sokolov. Tyto služby, které spočívají v nákupu, zpracování a distribuci výměnného fondu knih pro neprofesionální knihovny a poskytováním metodické činnosti všem veřejným knihovnám, jsou plně hrazeny z dotace Karlovarského kraje.

 

  • BookStart (S knížkou do života)(účastníme se od roku 2018, s finanční podporou Karlovarského kraje v letech 2023 – 2024) )

Projekt je zaměřený na vzdělávací, sociální, citový, kulturní a kreativní rozvoj dítěte v rodině od jeho narození po nástup do školy. Již řadu let probíhá v cca 20 zemích světa. Cílem je dovést rodiče k tomu, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou mohou udělat pro své dítě od nejútlejšího věku, je věnovat mu svůj čas a strávit jej společně nad knihou – prohlížením, čtením, povídáním či zpíváním. Poradit jim, jak to dělat  správně a nabídnout podpůrné služby knihovny a prostor pro sdílení s ostatními rodiči. Poradit při výběru kvalitní literatury pro dítě. Součástí projektu je rozdávání knih speciálně určených pro tyto nejmladší věkové skupiny dětí.

  • Kreativní semináře (rok 2015 – 2020)

Městská knihovna Sokolov každoročně od roku 2007 pořádá cyklus víkendových kreativních seminářů. Jsou vždy zaměřeny na nějakou kreativní oblast lidské činnosti (např. seminář tvůrčího psaní, výtvarný, divadelní, žurnalistický, hudební, grafologický, o rychločtení…). Cílem seminářů je vytvořit možnost přímého aktivního zapojení účastníků do příslušné oblasti a přispět k podpoře jejich umělecké tvořivosti a rozvoji jejich estetického cítění a fantazie.

 


Koncepce MKS od 2021.pdf

Koncepce rozvoje Městské knihovny Sokolov na léta 2021 – 2027

 

Vychází z Koncepce rozvoje knihoven ČR pro roky 2021 až 2027 s výhledem do roku 2030, kterou tvoří tři základní tematické pilíře:

 

1. Knihovny jako pilíře rozvoje občanské společnosti a přirozená centra komunit

 

Cílem je, aby se do roku 2030 knihovny staly přirozenými centry občanského a komunitního života. Knihovny mohou významně přispívat k budování lokálního patriotismu, aby komunita prohlubovala svůj vztah k místu, kde žije. K tomu je třeba pružně reagovat na potřeby lidí, intenzivně spolupracovat s dalšími místními organizacemi a institucemi. K tomu, aby knihovny mohly plnit svou komunitní roli, je třeba zajistit adekvátní prostory a technické vybavení.

 

  • Zajištění rovného přístupu k informačním zdrojům a dostupnosti služeb všem
    • Základním předpokladem pro dostupnost služeb je zajištění bezbariérového přístupu do knihovny. Ten byl umožněn otevřením nové knihovny 1.9.2020.
    • Pro fyzicky handicapované občany, kteří nemohou dojít do knihovny, nabízí MKS možnost rozvozu knih (rozváží se 1x měsíčně). Tuto službu budeme rozvíjet i nadále.
    • Pro zdravotně handicapované občany, kterým handicap nedovoluje číst knihy v klasické tištěné podobě, budeme pokračovat v doplňování fondu zvukových knih. Doplňování tohoto fondu budeme koordinovat s poptávkou zájemců, kteří službu využívají.
    • Z důvodu integrace občanů se zdravotním znevýhodněním do kulturního a společenského života ve městě plánujeme dlouhodobou a pravidelnou spolupráci s organizacemi sdružujícími zrakově a mentálně znevýhodněné a s kluby seniorů. Nadále budeme rovněž pokračovat ve spolupráci s Nemocnicí Sokolov a s Domem ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově (popř. i s dalšími zařízeními, která pečují o zdravotně handicapované klienty) na zajištění předčítání (biblioterapie), výtvarných dílen (arteterapie)…
    • V tomto časovém horizontu bychom se chtěli účastnit celostátního projektu Bezbariérová knihovna - snažit se získat standard Handicap friendly – knihovna přívětivá k lidem s jednotlivými druhy handicapů. Plánovali jsme účast na tomto projektu již v předchozím období, ale v důvodu umístění knihovny v zámku, toto nebylo možné.

 

  • Rozvinutí potenciálu knihovny jako komunitního centra
    • Komunitní aktivity knihovny směřují ke skupinám se stejnými zájmy a potřebami. V současné době již při knihovně funguje např. Dámský klub, seniorské kluby angličtiny, výtvarné činnosti a v příštím období bychom chtěli tyto aktivity velmi výrazně rozšířit. To je umožněno také tím, že máme k dispozici více prostor pro klubovou komunitní činnost. Např. bychom chtěli při knihovně vytvořit Klub deskových her.
    • Dále rozšiřovat a zkvalitňovat nabídku akcí pro děti (výtvarné dílny, pořádání zábavných dětských odpolední, literárních, výtvarných i vědomostních soutěží…)
    • Pro děti i pro dospělé pokračovat v pořádání kreativních seminářů (např. tvůrčího psaní, žurnalistický, výtvarný…), které budou přispívat k rozvoji jejich estetických dovedností a kreativity.
    • Z pobočky pro děti a mládež Slavíčkova 1696 plánujeme vytvořit komunitní centrum pro setkávání dětí a mládeže ze sídliště Michal (prostor pro volnočasové aktivity). Plánujeme také rozšířit zde akce pro seniory (prozatím probíhají výtvarné dílny a čtení).
    • Nabídky volnočasových aktivit dále rozšiřovat podle zájmu návštěvníků.

 

  • Zabezpečení podpory rozvoje regionální identity
    • Pro dospělé rozšířit nabídku přednášek a besed, a to i o regionální témata, která by zvýšila pocit sounáležitosti s regionem.
    • Zajistit besedy a autorská čtení regionálních autorů.
    • Shromažďovat a archivovat regionální periodika (Sokolovský deník, Týdeník Sokolovska,

Sokolovský Patriot, regionální zpravodaje) a literaturu regionálních autorů a s tématem sokolovského regionu. 

  • Abychom mohli splnit své cíle je nutno rozvíjet spolupráci s dalšími kulturními organizacemi

(Městský dům kultury, Krajské muzeum Sokolov).

 

  • Zajištění komunitní funkce vícezdrojovým financováním
    • Pro rozvoj informačních, vzdělávacích a kulturních služeb knihovny je třeba zajistit odpovídající finanční prostředky. K tomu chceme využívat všech možností a hlásit se s projekty do vypsaných dotačních programů pro knihovny (např. Ministerstvo kultury, Karlovarský kraj…), žádat o příspěvky různých nadací a oslovovat také soukromé firmy.

 

  • Zajištění prostorového, technologického a materiálového zázemí pro rozvoj komunitní činnosti včetně podpory rozvoje kompetentního personálu; aktivní reagování na různorodé potřeby uživatelů
    • V budově nově otevřené knihovny jsme získali potřebné prostorové zázemí - možnost pořádat komunitní aktivity ve 2 přednáškových sálech a klubovně, což chceme pravidelně využívat.
    • Multifunkční kulturní sál je k dispozici také na pobočce pro děti a mládež Slavíčkova 1696. Ten bychom chtěli využívat pro komunitní aktivity především pro občany ze sídliště Michal.

 

2. Knihovny jako vzdělávací a vzdělanost podporující instituce

 

  • Zajištění kvalitních vzdělávacích akcí pro cílové skupiny včetně uživatelů se specifickými potřebami

 

  • Zajištění podmínek pro efektivní spolupráci knihoven se školami všech stupňů i dalšími vzdělávacími institucemi a orgány státní správy; systematická spolupráce se školami
    • Podílet se na rozvoji čtenářské a informační gramotnosti
    • Pokračovat v pořádání akcí pro MŠ - informační gramotnost podchytit již od dětství.
    • Dále nabízet informační lekce pro žáky ZŠ a studenty SŠ, kde budou seznámeni se službami, které jim může knihovna nabídnout.
    • Pořádat besedy se spisovateli a ilustrátory pro školy i pro veřejnost, a tím přispívat k podpoře a propagaci čtení a literatury.

 

  • Vícezdrojové financování vzdělávací funkce knihoven
    • Pro rozvoj informačních a kulturních služeb knihovny je třeba zajistit odpovídající finanční prostředky. K tomu chceme využívat všech možností a hlásit se s projekty do vypsaných dotačních programů pro knihovny (např. Ministerstvo kultury, Karlovarský kraj…), žádat o příspěvky různých nadací a oslovovat také soukromé firmy.

 

  • Vzdělávání knihovníků
    • Zaměstnanci MKS se budou pravidelně zúčastňovat vzdělávacích akcí a programů pořádaných Krajskou knihovnou v Karlových Varech a Národní knihovnou v Praze, popř.

dalšími vzdělávacími institucemi. 

 

3. Knihovny jako správci kulturního a znalostního bohatství

 

  • Shromažďování, uchovávání a zpřístupňování kulturního a vědeckého dědictví v analogové i digitální formě

 

  • Sdílení dat knihoven v systémech otevřených dat a jejich propojování v digitálním prostředí
    • V současné době je vzájemné sdílení služeb knihoven realizováno především prostřednictvím meziknihovních výpůjčních služeb, které v rámci kraje fungují bezplatně.
    • V budoucnu bychom se chtěli zapojit také do celostátních otevřených systémů knihoven

(knihovny.cz…)

 

  • Vybavení knihovny nejnovějšími technologiemi pro přístup k informacím
    • Sledovat moderní trendy v oblasti informačních technologií a snažit se o jejich implementaci do služeb MKS, aby byl možný co nejefektivnější přístup k dostupným zdrojům informací a kulturních hodnot.

 

Zajištění regionálních funkcí 

 

MKS je také Krajskou knihovnou Karlovy Vary pověřena na základě zákona č. 257/2001 Sb.,  o knihovnách výkonem regionálních funkcí (dále jen RF) pro veřejné knihovny na území bývalého okresu Sokolov. V jeho rámci plní a koordinuje výkon RF pro 32 základních knihoven (11 knihoven s profesionálními knihovníky, 21 knihoven s dobrovolným knihovníkem). V této oblasti je nutné se zaměřit na:

 

v Poskytování základním knihovnám v regionu poradenské, vzdělávací  a koordinační služby, budovat výměnné fondy a zapůjčovat výměnné soubory dokumentů a napomáhat rozvoji knihoven a jejich veřejných knihovnických a informačních služeb. 

 

 

Zpracovala: Mgr. Daniela Drobečková